Napriek tomu, že v súčasnej organizácii budovania zelene sa terénne úpravy robia v rámci domových výstavieb, sú tieto sadovnícke úpravy veľmi nedokonalé pre ďalšiu prácu realizátora okrasných záhrad, preto aj naša firma a jej zamestnanci musia poznať základné problémy terénnych úprav.
Správne riešenie členitosti terénu tak, aby svojim charakterom vyhovoval majiteľom pozemku pri jeho využívaní a zároveň sa začlenil do celkového rázu okolitej krajiny. Rovinatý terén zvykneme upravovať preto, aby sme ho zbavili prílišnej fádnosti a svahovitý sa musí upraviť z dôvodu, aby sa vôbec okolie domu dalo efektívne využívať. Pri terénnych úpravách riešime rôzne zmeny úrovne terénu, spájame úrovne, upravujeme terén hrubou a jemnou modeláciou, pričom pracujeme so zeminou na povrchu i v spodných vrstvách.
Prípravné práce - prieskum záhrady, ktorá je vo forme staveniska, vytýčenie jednotlivých plôch a návrh riešenia terénnych úprav.
Spevnené plochy a schodiská.
Musia byť predovšetkým účelové (spojenie domu so záhradou).
Cesty, chodníky, príjazdové plochy, terasy a pod.
Výber správnych povrchov a materiálov a začlenenie do priestoru záhrad.
Trávnatá plocha
Trávnik je plocha odpozorovaná z prírody a je jedným z kompozičných prvkov zelene, či už zelene súkromnej, alebo verejnej. Trávnik ako architektonický prvok vytvára v záhrade presvetlené plochy, ktoré zväčšujú priestor.
Navrhnúť správny a ladný tvar a veľkosť plochy trávnika vzhľadom k jednotlivým výsadbám.
Odporučiť vhodný typ založenia trávnika (výsev, mačinovanie) + výber vhodnosti odrôd tráv.
Okrasné výsadby
Správne spôsoby usporiadania okrasných drevín a solitérov, kompozícia zelene.
Pôdorysné usporiadanie záhonov a ich vnútorné plošné členenie.
Výškové usporiadanie záhonov a ich gradácia.
Návrh rastlín podľa vzhľadových a estetických znakov – veľkosť, tvar, stavba (textura), farba.
Navrhnutie správneho výberu rastlín podľa nárokov na pôdu a svetelné podmienky.
Závlahový systém
Závlahu treba správne nadimenzovať podľa potreby a veľkosti plôch. Profesionálny závlahový systém so správnym rozložením trysiek a rovnomerným rozložením vody zabezpečí, že Vaša záhrada bude stále krásne zelená.
Bez obsluhy a úplne automatický.
Osvetlenie záhrad a okolia domov.
Aby Vaša záhrada okúzlila okolie nielen cez deň, ale aj v noci, je dôležité všetky svietidlá naplánovať z hľadiska praktickosti, bezpečnosti a prispôsobiť typ osvetlenia celkovému architektonickému návrhu záhrady aj podľa farieb i materiálov. Všetko zvládneme pomocou správne zvoleného záhradného osvetlenia a jeho rozmiestnenia. Tým sa zvýrazní nočná krása Vašej záhrady.
Jazierka, potôčiky, kaskády, fontány, vodotrysky, napájadlá pre vtáky.
Kúpacie jazierka.
Pokiaľ uvažujete o okrasnom jazierku prípadne kúpacom jazierku ako biotope nemala by byť plánovaná plocha menšia ako 50 m2 vodnej plochy a hĺbka menšia ako 90 cm. Približne vychádzame z priamej úmery, že čím je jazierko väčšie tým viac možností úprav sa ponúka. V opačnom prípade biotop správne nefunguje a bez účinnej filtrácie (ktorá nie je najlacnejšia), si zbytočne spôsobíte veľa problémov.
Správny pomer medzi veľkosťou jazierka a jeho hĺbkou.
Správna dispozícia jazierka (v blízkosti by nemali byť listnaté stromy a musí sa prirodzene zapojiť do celkovej plochy).
Ohľad na svetové strany (aby nebolo jazierko počas celého dňa na slnku).
Vodná plocha by mala byť ale zároveň nápadná (v blízkosti odpočinkovej plochy či domu).